Mana Lomi® to hawajska praca z ciałem nad przywróceniem kontaktu z naszą maną – wewnętrzną mocą

Jest wyjątkową formą lomilomi, skupiającą się na rozwiązywaniu problemów poprzez pracę z ciałem. To głęboki i potężny, a jednocześnie łagodny sposób uzdrawiania, który przynosi natychmiastowe i długotrwałe efekty. Mana Lomi symbolicznie oznacza „energetyczną komunikację, sięgającą do głębi kości, a tym samym duszy, danej osoby”.

Technika Mana Lomi opiera się o hawajskie metody pracy z maną – mocą ciała, umysłu i duszy. W dawnych czasach, każda wieś, w każdym okręgu, na każdej wyspie miała swojego specjalistę lomi. Mieszkańcy wsi polegali na takiej osobie i mieli do niej zaufanie. Chociaż lomilomi było popularną techniką, za pomocą której członkowie rodziny uśmierzali drobne dolegliwości, to poważniejszymi przypadkami zajmował się wiejski specjalista lomi. Tradycyjnie trening lomi trwał wiele lat. Czasem adeptowi nie pozwalano dotykać klienta przez wiele lat, w zależności od tego jak szybko dany uczeń przyswajał wiedzę. Jednym z głównym czynników była umiejętność utrzymywania pono (bezkonfliktowości) ze sobą, z klientem oraz miejscem.
Założenia Mana Lomi są rozległe i złożone, a jednocześnie proste, jeśli rozumiesz mechanikę, zasady i intencje tej cenionej sztuki hawajskiego uzdrawiania. Na przykład ważna jest idea fizycznej i energetycznej „komunikacji na poziomie kości”, dzięki której to klient decyduje jak głęboki ma być masaż. Technika jest nieinwazyjna i przynosi wspaniałe rezultaty.

Na poziomie kości przechowywana jest cała pamięć przeszłych traum, zranień oraz emocji. Podobnie jak w przypadku innych rdzennych kultur, dla Hawajczyków kości są najważniejszym elementem ciała. To właśnie w kościach przechowywane są kody, które tworzą każdego człowieka na poziomie DNA. Docieranie do kości pozwala praktykowi Mana Lomi komunikować się na poziomie duszy, dzięki czemu następuje uzdrowienie. Praktyk Mana Lomi stosuje wiele technik manualnych, które wpływają na organ ścięgnisty Golgiego, wrzecionko nerwowo mięśniowe i receptory bólu, które podczas kompresji i rozciągania przyczepów mięśniowych przynoszą natychmiastową i długotrwałą ulgę. Mana Lomi przeznaczony jest do łagodzenia poważnych napięć w mięśniach i tkance łącznej oraz powięzi, głównym celem jest zmniejszenie bólu, poprawienie krążenia krwi i limfy, eliminacja toksyn i obrzędów oraz zwiększenie metabolizmu tkanek.

Dr Maka’ala Yates stworzył Mana Lomi po wielu latach nauki hawajskich metod uzdrawiania pod okiem takich nauczycieli jak Morrnah Simeona. Na potrzeby amerykańskiego urzędu patentowego Mana Lomi tłumaczy się jako „Hawajski masaż duchowy”, jednak według Na Kupuna (Starszyzny hawajskiej – Strażników Mądrości) Mana Lomi można tłumaczyć jako „Siłę życiową Lomi”. Lomi lub też Lomilomi to określenie ruchu energii. Dzięki treningowi i odpowiedniemu zrozumieniu, praktyk jest w stanie komunikować się z tkanką miękką ciała, a dzięki temu docierać do kości osoby masowanej.